2022 National Squads

As was introduced in 2021, the 2022 National Squad athletes are allocated to a squad that best suits their age and stage of development within shootings athlete development pathway.

 

High Performance Squad Current world-class athletes who have demonstrated their ability to regularly make finals and win medals in International Shooting Sport Federation (ISSF) and World Shooting Para Sport (WSPS) competitions in recent years. These athletes continue to demonstrate their commitment to high performance training/preparation on and off the range.

Athlete

Name

Discipline

Event

Paul Adams

Shotgun

Mens Skeet

James Willett

Shotgun

Mens Trap

Catherine Skinner

Shotgun

Womens Trap

Laetisha  Scanlan

Shotgun

Womens Trap

Penny Smith

Shotgun

Womens Trap

Dane Sampson

Rifle

Mens 10m Air Rifle / 50m 3 Position

Natalie Smith

Rifle

R2, R3

Anton Zappelli

Rifle

R3, R6

Elena Galiabovitch

Pistol

Womens 10m Air Pistol / 25m Pistol

Chris Pitt

Pistol

P1, P3

Performance Squad Athletes who are regularly achieving selection to National Teams and whose international performances indicate that they are ‘on track’ to making finals and win medals in ISSF/WSPS competitions. These athletes are also demonstrating a commitment to high performance training/preparation on and off the range.
  Name Discipline Event

Luke Argiro

Shotgun

Mens Skeet

Daniel Di Pietro

Shotgun

Mens Trap

Thomas Grice

Shotgun

Mens Trap

Mitchell Iles

Shotgun

Mens Trap

Nathan Argiro

Shotgun

Mens Trap

Aislin Jones

Shotgun

Womens Skeet

Laura Coles

Shotgun

Womens Skeet

Jack Rossiter

Rifle

Mens 10m Air Rifle / 50m 3 Position

Victoria Rossiter

Rifle

Womens 10m Air Rifle / 50m 3 Position

Glen McMurtrie

Rifle

R1, R3, R6

Dan Repacholi

Pistol

Mens 10m Air Pistol

Sergei Evglevski

Pistol

Mens 25m Rapid Fire

Pathways Squad Athletes who are considered capable of achieving National Team selection based largely on their performances in domestic competition (i.e., junior or senior) and demonstrated commitment to becoming a high-performance athlete.
  Name Discipline Event

James Sacchetta

Shotgun

Mens Skeet

Doyle  Yoannidis

Shotgun

Mens Skeet

Joshua Bell

Shotgun

Mens Skeet

Elie Lahoud

Shotgun

Mens Skeet

Michael Rixon

Shotgun

Mens Skeet

Frank Morris

Shotgun

Mens Skeet

William Bosworth

Shotgun

Mens Trap

Gabriel Sensi

Shotgun

Mens Trap

Robert hall

Shotgun

Mens Trap

Marco Corbo

Shotgun

Mens Trap

Michael Coles

Shotgun

Mens Trap

William Freni-Lizzi

Shotgun

Mens Trap

Luke Cassar

Shotgun Mens Trap
Cody Chapman Shotgun

Mens Trap + Mens Skeet

Mark Christopher Du Rose

Shotgun

Mens Trap + Mens Skeet

Bridgette McKinnon

Shotgun

Womens Skeet

Chelsea Beechey

Shotgun

Womens Skeet

Brittany Melbourne

Shotgun

Womens Skeet

Renae Jones

Shotgun

Womens Trap

Breanna Collins

Shotgun

Womens Trap

Stephanie Pile

Shotgun

Womens Trap

Georgia Pistone

Shotgun

Womens Trap

Charlie Hudson-Czerniecki

Shotgun

Womens Trap

Molly Bretag

Shotgun

Womens Trap

Kiara Dean

Shotgun

Womens Trap

Alexis Preston

Shotgun

Womens Trap

Michael Davis

Rifle

Mens 10m Air Rifle / 50m 3 Position

Elise Collier

Rifle

Womens 10m Air Rifle / 50m 3 Position

Bailey Groves

Pistol

Mens 10m Air Pistol / 25m Rapid Fire

Thomas Ashmore

Pistol

Mens 10m Air Pistol / 25m Rapid Fire

Scott Anderson

Pistol

Mens 10m Air Pistol / 25m Rapid Fire

Alison Heinrich

Pistol

Womens 10m Air Pistol / 25m Pistol

Civon Smith

Pistol

Womens 10m Air Pistol / 25m Pistol

Scottie Brydon

Rifle

R3, R6

Rohan Daw

Pistol

P1, P3, P4