2023 International Results

OCEANIA CHAMPIONSHIPS MEDALLISTS – Brisbane, Australia | 30 October – 6 November, 2023

Event Athlete Score Position
Men’s 10m Air Rifle Championship Jack Rossiter 249 1
Men’s 10m Air Rifle Championship Dane Sampson 247.5 2
Men’s 10m Air Rifle Championship Alex Hoberg 225.9 3
Women’s 10m Air Rifle Championship Elise Collier 246.0 1
Women’s 10m Air Rifle Championship Charlotte Bland 245.3 2
Women’s 10m Air Rifle Championship Olivia Cartwright 220.0 3
25m Pistol Women Siobhan Nicholls 25 1
25m Pistol Women Elena Galiabovitch 23 2
25m Pistol Women Alison Heinrich 20 3
Men’s Skeet Championship Frank Morris 53 1
Men’s Skeet Championship Joshua Bell 49 2
Men’s Skeet Championship Elie Lahoud 37 3
Women’s Skeet Championship Aislin Jones 53 1
Women’s Skeet Championship Laura Coles 31 3
Women’s 10m Air Pistol Championship Dannielle Donohue 233.6 1
Women’s 10m Air Pistol Championship Elena Galiabovitch 227.5 2
Women’s 10m Air Pistol Championship Sascha Kroopin 206.7 3
Men’s 10m Air Pistol Championship Bailey Groves 232.7 1
Men’s 10m Air Pistol Championship Daniel Repacholi 232.2 2
Men’s 50m Rifle 3P Championship Dane Sampson 455.3 1
Men’s 50m Rifle 3P Championship Jack Rossitern 452.7 2
Men’s 50m Rifle 3P Championship James Cane 432.1 3
Women’s 50m Rifle 3P Championship Emily Cane 438.2 1
Women’s 50m Rifle 3P Championship Charlotte Bland 434.5 2
Women’s 50m Rifle 3P Championship Olivia Cartwright 423.8 3
Men’s 25m Standard Pistol Scott Anderson 569 1
Men’s 25m Standard Pistol Sergei Evglevski 562 2
Men’s 25m Standard Pistol Nathan Blackburn 551 3
Women’s 25m Standard Pistol Katie Nicholls 545 1
Women’s 25m Standard Pistol Siobhan Nicholls 540 2
Women’s 25m Standard Pistol Ellie Rudder 531 3
Men’s Trap Championship James Willett 43 2
Women’s Trap Championship Laetisha Scanlan 42 1
Women’s Trap Championship Catherine Skinner 41 2
Women’s Trap Championship Penny Smith 30 3
Men’s 25m Rapid Fire Pistol Scott Anderson 22 1
Men’s 25m Rapid Fire Pistol Sergei Evglevski 21 2
Men’s 25m Rapid Fire Pistol Bailey Groves 18 3
Men’s 50m Rifle Prone Dane Sampson 623.1 1
Men’s 50m Rifle Prone Andrew Sevelj 612.6 2
Men’s 50m Rifle Prone David Wright 611.3 3
Women’s 50m Rifle Prone Olivia Cartwright 612.0 2
Women’s 50m Rifle Prone Emily Cane 610.8 3
Men’s 25m Rapid Fire Pistol Championship Team Scott Anderson, Sergei Evglevski, Bailey Groves 1
Men’s 25m Rapid Fire Pistol Championship Team Gary Mullens, Bruce Quick, Seth Bish 2
Men’s 50m Rifle Prone Championship Team Dane Sampson, Andrew Sevelj, David Wright 1
Men’s 50m Rifle Prone Championship Team Jack Rossiter, Stephen Zunker, Shane Bland 2
Women’s 50m Rifle Prone Championship Team Emily Cane, Olivia Cartwright, Charlotte Bland 1
Men’s Trap Championship Team James Willett, Thomas Grice, Nathan Argiro 1
Men’s Trap Championship Team Ash Hawker, Milad Nasr, Gabriel Sensi 3
Women’s Trap Championship Team Laetisha Scanlan, Penny Smith, Catherine Skinner 1
Women’s Trap Championship Team Kiara Dean, Breanna Collins, Molly Bretag 2
Women’s 50m Rifle 3P Championship Team Olivia Cartwright, Charlotte Bland, Emily Cane 1
Men’s 50m Rifle 3P Championship Team Jack Rossiter, Dane Sampson, James Cane 1
Women’s 25m Standard Pistol Team Siobhan Nicholls, Chelsea Mullens, Ellie Rudder 1
Women’s 25m Standard Pistol Team Katie Nicholls, Una Rossetto, Jessica Mory 2
Men’s 25m Standard Pistol Team Scott Anderson, Sergei Evglevski, Bruce Quick 1
Men’s 25m Standard Pistol Team Nathan Blackburn, Alamdar Dastani, Gary Mullens 2
Men’s 10m Air Pistol Championship Team Bailey Groves, Daniel Repacholi, Matthew Sydes 1
Men’s 10m Air Pistol Championship Team Scott Anderson, Sergei Evglevski, Bruce Quick 2
Women’s 10m Air Pistol Championship Team Elena Galiabovitch, Dannielle Donohue, Sascha Kroopin 1
Women’s 10m Air Pistol Championship Team Siobhan Nicholls, Civon Smith, Talia Woodroffe 2
Men’s 10m Air Rifle Men Championship Team Jack Rossiter, Dane Sampson, Alex Hoberg 1
Men’s 10m Air Rifle Men Championship Team James Cane, Michael Davis, Kevin Chen 2
Women’s 10m Air Rifle Championship Team Elise Collier, Charlotte Bland, Olivia Cartwright 1
Women’s 10m Air Rifle Championship Team Matilda Eylander, Savanna Stey, Emily Cane 2
25m Pistol Women Championship Team Siobhan Nicholls, Alison Heinrich, Elena Galiabovitch 1
25m Pistol Women Championship Team Civon Smith, Katie Nicholls, Chelsea Mullens 2
Men’s Skeet Championship Team Frank Morris, Joshua Bell, Elie Lahoud 1
Women’s Skeet Championship Team Aislin Jones, Laura Coles, Brittany Melbourne 1

Click here for full results Oceania Championships – Brisbane, Australia 2023


WSPS WORLD CHAMPIONSHIP – Lima, Peru | 19 September – 29 September, 2023

Event Athlete Score Position
R3 – Mixed 10m Air Rifle Prone SH1 Qualification Anton Zappelli 627.9 29
R6 – Mixed 50m Rifle Prone SH1 Qualification Anton Zappelli 608.3 38

Click here for full results WSPS World Championships – Lima, Peru 2023


ISSF WORLD CHAMPIONSHIP – Baku, Azerbaijan | 14 August – 1 September, 2023

Event Athlete Score Position
Men’s 10m Air Pistol Qualification Bailey Groves 564 96
Women’s 10m Air Pistol Qualification Elena Galiabovitch 568 26
Women’s 25m Pistol Women Qualification Elena Galiabovitch 577 39
Men’s 25m Rapid Fire Pistol Men Qualification Sergei Evglevski 582 13
Mixed Team 10m Air Pistol Qualification Bailey Groves and Elena Galiabovitch 567 44
Men’s 10m Air Rifle Qualification Jack Rossiter 628.2 19
Men’s 10m Air Rifle Qualification Dane Sampson 628.0 21
Women’s 10m Air Rifle Qualification Elise Collier 622.0 94
Mixed Team 10m Air Rifle Qualification Jack Rossiter and Elise Collier 624.1 48
Men’s 50m Rifle 3 Positions Men Qualification Dane Sampson 580 26
Men’s 50m Rifle 3 Positions Men Qualification Jack Rossiter 573 61
Men’s 50m Rifle Prone Men Qualification Dane Sampson 618.9 33
Men’s Skeet Qualification Joshua Bell 114/125 104
Women’s Skeet Qualification Aislin Jones 116/125 27
Mixed Team Skeet Qualification Joshua Bell and Aislin Jones 129/150 45
Men’s Trap Qualification Mitchell Iles 123/125 +1 9
Men’s Trap Qualification James Willett 119/150 40
Men’s Trap Qualification Nathan Argiro 111/150 120
Women’s Trap Qualification Penny Smith 119/150 +1 7
Women’s Trap Qualification Laetisha Scanlan 117/150 10
Women’s Trap Qualification Catherine Skinner 117/150 12
Mixed Team Trap Qualification James Willett & Penny Smith 139/150 7
Mixed Team Trap Qualification Nathan Argiro & Catherine Skinner 128/150 41

Click here for full results ISSF World Champsionship – Baku, Azerbaijan 2023


ISSF JUNIOR WORLD CHAMPIONSHIPS – Changwon, Korea| 14 July – 25 July, 2023

Event Athlete Score Position
Women’s 10m Air Pistol Qualification Talia Woodroffe 532 60
Women’s 25m Pistol Qualification Talia Woodroffe 538 46
Men’s Trap Qualification Marco Corbo 116/125 12
Men’s Trap Qualification Will Freni-Lizzi 114/125 15
Men’s Trap Qualification Lucas Furlan 106/125 33
Men’s Trap Qualification Oliver Zielezna 106/125 35
Women’s Trap Qualification Molly Bretag 111/125 2
Women’s Trap Qualification Breanna Collins 106/125 13
Women’s Trap Qualification Kiara Dean 104/125 16
Women’s Trap Qualification Renae Jones 95/125 25
Women’s Trap Medal Match Molly Bretag 28/35 4
Men’s Team Qualification Marco Corbo, Will Freni-Lizzi & Oliver Zielezna 336/375 5
Women’s Team Qualification Molly Bretag, Kiara Dean & Renae Jones 310/375 5
Mixed Team Trap Qualification Will Freni-Lizzi & Kiara Dean 132/150 8
Mixed Team Trap Qualification Marco Corbo & Molly Bretag 129/150 10

Click here for full ISSF Junior World Championships – Changwon, Korea


ISSF WORLD CUP – Lonato, Italy | 8 July – 17 July, 2023

Event Athlete Score Position
Men’s Skeet Qualification Frank Morris 113/125 106
Women’s Skeet Qualification Aislin Jones 116/125 26
Women’s Skeet Qualification Laura Coles 115/125 32
Mixed Skeet Qualification Frank Morris & Aislin Jones 143/150 9
Men’s Trap Qualification James Willett 121/125 14
Men’s Trap Qualification Mitchell Iles 119/125 31
Men’s Trap Qualification Craig Henwood 110/125 117
Women’s Trap Qualification Laetisha Scanlan 118/125 5
Women’s Trap Medal Match Laetisha Scanlan 46/50  1 (Gold Medal)
Women’s Trap Qualification Catherine Skinner 115/125 18
Women’s Trap Qualification Penny Smith 115/125 19

Click here for full ISSF World Cup – Lonato, Italy


WSPS WORLD CUP – Changwon, South Korea | 22 May – 31 May

Event Athlete Score Position
Women’s 10m Air Rifle Standing Qualification Natalie Smith 616.4 10
Mixed 10m Air Rifle Prone Qualification Anton Zappelli 632.6 7
Mixed 10m Air Rifle Prone Final  Anton Zappelli 633 8
Mixed 50m Rifle Prone Qualification Anton Zappelli 609.6 22
Women’s 50m Rifle 3 Positions Qualification Natalie Smith 1143-37x 10
Men’s 10m Air Pistol Qualification Rohan Daw 529-6x 35
Men’s 25m Pistol Qualification Rohan Daw 541-7x 20

Click here for full WSPS World Cup – Changwon, South Korea


ISSF WORLD CUP – Almaty, Kazakhstan | 20 May – 29 May, 2023

Event Athlete Score Position
Men’s Trap Qualification James Willett 123/125 1
Men’s Trap Qualification Milad Nasr 117/125 14
Men’s Trap Qualification Thomas Grice 116/125 22
Men’s Trap Qualification Craig Henwood 100/125 65
Men’s Trap Medal Match James Willett 43/50 2 (Silver Medal)
Women’s Trap Qualification Catherine Skinner 120/125  +1 1
Women’s Trap Qualification Laetisha Scanlan 116/125  +0 7
Women’s Trap Qualification Kiara Dean 114/125 14
Women’s Trap Medal Match Catherine Skinner 28/40 3 (Bronze Medal)

Click here for full ISSF World Cup Almaty, Kazakhstan Results


CLICK HERE FOR 2023 ISSF WORLD RANKING

ISSF World Cup – Baku, Azerbaijan| 8 May – 15 May

Event Athlete Score Position
10m Air Rifle Men Qualification Jack Rossiter 629.4 17
10m Air Rifle Men Qualification Alex Hoberg 626.2 43
10m Air Rifle Men Qualification Dane Sampson 625.5 51
50m Rifle 3 Position Men Qualification Dane Sampson 577 48
50m Rifle 3 Position Men Qualification Jack Rossiter 575 50
10m Air Rifle Mixed Team Qualification Elise Collier & Dane Sampson 623.7 45
10m Air Rifle Mixed Team Qualification Victoria Rossiter & Jack Rossiter 610.0 69
25m Rapid Fire Pistol Men Sergei Evglevski 576 21
10m Air Pistol Women Elena Galiabovitch 563 75
25m Pistol Women Elena Galiabovitch 572 56

Click here for the full ISSF World Cup Baku, Azerbaijan Results


ISSF World Cup – Cairo, Egypt | 25 April – 5 May

Event Athlete Score Position
Men’s Skeet Qualification Frank Morris 116/125 41
Men’s Skeet Qualification Josh Bell 112/125 67
Women’s Skeet Qualification Aislin Jones 109/125 32
Women’s Skeet Qualification Laura Coles 104/125 44
Women’s Skeet Qualification Brittany Melbourne 96/125 56
Mixed Team Skeet Qualification Joshua Bell & Aislin Jones 136/150 17
Mixed Team Skeet Qualification Frank Morris & Laura Coles 134/150 21
Men’s Trap Qualification Nathan Argiro 120/125 +6 2
Men’s Trap Qualification James Willett 119/125 +4 6
Men’s Trap Qualification Thomas Grice 112/125 52
Men’s Trap Qualification Mitch Iles 110/125 64
Men’s Trap Qualification Gabe Sensi 110/125 65
Men’s Trap Ranking Match James Willett 22/25 2
Men’s Trap Ranking Match Nathan Argiro 21/25 3
Men’s Trap Medal Match James Willett 23/25 3 (Bronze Medal)
Women’s Trap Qualification Penny Smith 118/125 2
Women’s Trap Qualification Laetisha Scanlan 110/125 14
Women’s Trap Qualification Catherine Skinner 108/125 21
Women’s Trap Ranking Match Penny Smith 23/25 1
Women’s Trap Medal Match Penny Smith 11/15 4

Click here for the full ISSF World Cup Cairo, Egypt Results


ISSF World Cup – Larnaca, Cyprus | 25 March – 3 April

Event Athlete Score Position
Men’s Skeet Qualification Josh Bell 117/125 27
Men’s Trap Qualification James Willett 114/125 51
Men’s Trap Qualification Milad Nasr 109/125 87
Women’s Trap Qualification Penny Smith 115/125 2
Women’s Trap Qualification Catherine Skinner 111/125 10
Women’s Trap Qualification Kiara Dean 103/125 43
Women’s Trap Ranking Match Penny Smith 20/25 2
Women’s Trap Medal Match Penny Smith 20/35 3 (Bronze Medal)

Click here for the full ISSF World Cup Larnaca, Cyprus Results


ISSF World Cup – Doha, Qatar | 4-13 March

Event Athlete Score Position
Men’s Trap Qualification James Willett 121/125 21
Men’s Trap Qualification Mitchell Iles 118/125 46
Men’s Trap Qualification Nathan Argiro 118/125 50
Women’s Trap Qualification Penny Smith 120/125 2
Women’s Trap Qualification Laetisha Scanlan 116/125 13
Women’s Trap Ranking Match Penny Smith 23/25 2
Women’s Trap Medal Match Penny Smith 28/35 + 1  1 (Gold Medal)

Click here for the full ISSF World Cup Doha, Qatar Results


ISSF World Cup – Cairo, Egypt | 17 – 24 February

Event Athlete Score Position
10m Air Rifle Men Qualification Jack Rossiter 626.8 24
10m Air Rifle Men Qualification Dane Sampson 625.7 34
50m Rifle 3 Position Men Qualification Dane Sampson 557-18x 43
50m Rifle 3 Position Men Qualification Jack Rossiter 576-18x 47
10m Air Pistol Men Qualification Sergei Evglevski 548-8x 64
10m Air Pistol Women Qualification Elena Galiabovitch 569-19x 17
25m Pistol Women Qualification Elena Galiabovitch 577-10x 17
25m Rapid Fire Pistol Women Qualification Sergei Evglevksi 579-18x 14

Click here for the full ISSF World Cup Cairo, Egypt Results


ISSF World Cup – Jakarta, Indonesia | 27 January – 7 February

Event Athlete Score Position
10m Air Pistol Men Qualification Sergei Evglevski 553-9x 31
10m Air Pistol Men Qualification Scott Anderson 553-6x 32
25m Rapid Fire Pistol Men Qualification Sergei Evglevski 582-25x 3
25m Rapid Fire Pistol Men Qualification Scott Anderson 562-14x 15
25m Rapid Fire Pistol Men Ranking Match Serge Evglevski 12 3
25m Rapid Fire Pistol Men Final Serge Evglevski 28 + 2  2 (Silver Medal)

Click here for the full ISSF World Cup Jakarta, Indonesia Results


ISSF 10m Grand Prix – Osijek, Croatia | 17 – 21 January

Event Athlete Score Position
10m Air Rifle Men Qualification Jack Rossiter 628.3 7
10m Air Rifle Men Qualification Dane Sampson 625.2 20
10m Air Rifle Men Ranking Match Jack Rossiter 262.4 2
10m Air Rifle Men Qualification Jack Rossiter 10 2 (Silver Medal)

Click here for the full ISSF Grand Prix Osijek, Croatia Results


ISSF 10m Grand Prix – Ruse, Slovenia | 11 – 15 January

Event Athlete Score Position
10m Air Rifle Men Qualification Jack Rossiter 628.20 11
10m Air Rifle Men Qualification Dane Sampson 624.8 29

Click here for the full ISSF Grand Prix Ruse, Slovenia Results